Kategorier
Alpha Undervisning

Nya Alpha kursen igång

Nu har vi den femte terminen i rad fått starta en ny Alphakurs i Vasakyrkan. Till första samlingen i söndags var det 14 deltagare, och vi tror att det kommer några ytterligare vid kommande samlingar.

Under de tidigare fyra terminerna har ett 60-tal deltagare fullföljt kurserna. Många av dessa har fått en påtagligt fördjupad kunskap om kristen tro. Några har hunnit bli nya medlemmar i Vasakyrkan, och några andra av dem som gått Alpha har börjat komma regelbundet till våra gudstjänster och Vasaträffar. Sammantaget har det varit meningsfullt med alla insatser – och frukten av kurserna upplever vi som fått vara med som glädjande, värdefull och välsignad. Även för oss samtalsledare, bedjare och mattillverkare. 

Så var gärna med och be för denna viktiga del av det som sker i vår kyrka.