Kategorier
Dagens bibelord

Dagens bibelord

Av David, en psalm.Jorden är Herrens med allt den rymmer, världen och alla som bor i den.Det är han som har lagt dess grund i havet och fäst den över de strömmande vattnen.Vem får gå upp till Herrens berg, vem får gå in i hans tempel?Den som har skuldlösa händer och rent hjärta, som inte håller sig till falska gudar och aldrig har svurit falskt.Han får välsignelse av Herren och riklig lön av Gud, sin räddare.Här är det släkte som sökt sig till Herren, som träder fram inför ditt ansikte, du Jakobs Gud.Portar, öppna er vida! Höj er, uråldriga dörrar! Låt ärans konung draga in!Vem är då ärans konung? Det är Herren, den väldige hjälten, Herren, väldig i strid.Portar, öppna er vida! Höj er, uråldriga dörrar! Låt ärans konung draga in!Vem är han, ärans konung? Det är Herren Sebaot, han är ärans konung.

Ps 24