Kategorier
Föreningen

Stor tacksamhet för gåvor

Vi avslutade första halvåret i ekonomisk balans – intäkter och kostnader matchar varandra. Detta beror till stor del på en gåva vi fick i juni. Det är med stor tacksamhet som vi ser detta.

I juli har det även varit många besökare på EFS Sommarhem på Backen. Kollekterna har blivit väldigt bra och vi samlade in över budget i juli. 

Inför hösten ser det därför bättre ut än vad hoppades på i juni. Alla kollekter behövs och det känns bra om vi kan fortsätta fokusera på att bli den kyrka som Jesus vill att vi ska vara utan att behöva veta att vi har svårt att klara ekonomin.

Vårt vanliga givande, som nyligen bekymrade oss, har blivit en källa till tacksamhet. Är då de extra gåvor vi fått för att byta ljudanläggning en ännu större? Vi har nu tagit emot två stora gåvor som gör att halva kostnaden nu är täckt. Helt fantastiskt! Installation av ljudanläggningen blir preliminärt under oktober.

För Styrelsen/Peo