Kategorier
Gemenskap

Telefonandakt & gamla stolar

Genom att använda webb och sociala medier når vi ut till många som vi annars inte skulle nått ut till. Det är jättebra men vi ska inte glömma hur användbar en telefonsvarare kan vara. Dessutom: gamla stolar, kan det vara nåt?

Vasakyrkan har ett telefonnummer där det är en ny andakt varje vardag. Lasse Palmér gör ett stor insats varje dag när han lägger upp en ny andakt som du kan lyssna till på 090-202 50 40.

Andakterna utgår från kommande helgs texter och innehåller bibelläsning, med förklarande bön.   Det är fler moment i andakten men det får du uppleva när du börjar lyssna på telefonandakterna.


Gamla stolar

Café-delens gamla stolar behöver få flytta från vår källare till ett nytt hem! Kontakta Henric Bergner om du önskar ge en eller flera av dessa gamla trotjänare en ny chans. Det finns dessutom en soffa att förbarma sig över.

De stolar som inte hämtats innan 20/5 kommer att forslas bort.