Lovsångsgudstjänst
Vasakyrkan Vasagatan 12, Umeå, SwedenVälkommen på lovsångskväll i Vasakyrkan! Det blir lovsång, undervisning, fika och gemenskap!
Välkommen på lovsångskväll i Vasakyrkan! Det blir lovsång, undervisning, fika och gemenskap!
Varje söndag när vi firar gudstjänst i Vasakyrkan kommer vi ha gemenskap, samtal och lätt frukost tillsammans. Söndagsskola för vuxna är innan gudstjänsten varje söndag när vi firar gudstjänst i Vasakyrkan kl 09:30.
Gudstjänstledare: Magnus Lind
Predikan: Ulrika Lind
Kantor: Kerstin Uppenberg
Sång: Lisa Kjellman, Pia Holmgren, Maja Holmgren
"TEE - Världens största fattigmans-univeristet"
Medverkande: Rune Persson berättar från Tanzania
Inbjudare: IngaLis och Daniel Andersson
Varje tisdag har vi lunchbön i Vasakyrkan. Vi träffas 12:30 för att tacka och lova Gud. Ingen anmälan krävs!
För gemenskap och integration.
Varje tisdag på Vasakyrkan. Välkommen!
Varje onsdag 08:30 samlas vi för bön i Vasakyrkan. Vi ber under ca 30 minuter. Kom som du är! Ingen anmälan krävs!
Vi ser ett avsnitt ur filmserien "The Chosen" och samtalar i smågrupper kring det vi sett. Kvällen inleds med fika.
"The Chosen" handlar om Jesu liv och har idag setts av över 600 miljoner människor.
Varje söndag när vi firar gudstjänst i Vasakyrkan kommer vi ha gemenskap, samtal och lätt frukost tillsammans. Söndagsskola för vuxna är innan gudstjänsten varje söndag när vi firar gudstjänst i Vasakyrkan kl 09:30.
Gudstjänstledning: Stefan Söderberg
Predikan: Magnus Lind
Kantor: Jonatan Sundqvist
Söndagsskola (Varannan söndag, udda veckor): Sofia Karlsson
"Begravningar förr och nu"
Medverkande: Magnus Lind, präst Vasakyrkan
Inbjudare: Pia Wiklund och Lena Sjöström
Stickcafé och handarbetarkvällar i god gemenskap. Tillsammans gör vi hantverk som vi sedan säljer i kyrkan för att samla ihop pengar till EFS internationella mission.
Vid frågor kontakta Eva 070-3764511 eller Kerstin 070-5566798