Alphakurs - livet är värt att utforska

Hösten 2018 planerar vi att starta en alphakurs, en grundkurs i kristen tro. Varje alphakväll innehåller några fasta moment - vi börjar med en gemensam middag, vi ser en film som presenterar dagens tema, och sedan samtalar vi om detta tema i en mindre grupp. 
Exempel på tema som tas upp på kursen är "Vem är Jesus?", "hur kan jag be?", "varför och hur ska jag läsa bibeln?"  och mycket mer. 
Kursen består av tio samlingar, varav en heldagsträff. 

Alpha passar dig som är nyfiken på vad kristen tro är. Du behöver inte ha några förkunskaper. Men också du som har en tro, men vill få en möjlighet att gå igenom trons grunder är välkommen. Samtalen i gruppen bygger på att vi lyssnar på varandras frågor och tankar och respekterar varandras olikheter. 

Torsdagar 18.00-20.30 med start 4 oktober. Sista samling 6 december. 

Kursen är kostnadsfri. Maten kostar 30 kronor per gång. Betalas med kort eller med swish.

Har du frågor eller vill anmäla dig; kontakta senitha olsson, 090-77 05 17 eller via e-post senitha.olsson(at)vasakyrkan.com
Sista anmälningsdag är 28 september.